Ağva hakkında

Ağva İstanbul Şile ilçesi sınırlarında kalan, etrafı çam ormanları ile kaplı, bir yanında Göksu bir diğer yanındaysa Yeşilçay nehirlerinin aktığı bir Karadeniz sahil kasabasıdır. Ağva plajları İstanbul’un neredeyse temiz kalan tek plaj ve kumsalları halindedir.

Doğanın tüm hünerlerini sergilediği bir doğa harikası olan Ağva ülkemizin her yöresinden ziyaretçi çekmektedir. İstanbul’ a 90 kilometre uzaklı bulunan Ağva, eskisi gibi ulaşım sorunu olan bir bölge de değildir, Şile’ ye kadar otoban üzerinden gelinen yoldan Şile’ den sonra dilerseniz orman yolu üzerinden dilerseniz daha temiz yollar üzerinden ulaşılabilmektedir.

Hem yaz hem kış mevsimlerinde popüleritesini devam ettiren Ağva, sezon aylarında büyük bir turizm beldesi havasını almaktadır.

Ağva kumsalları yaz aylarında dolup taşarken, kış aylarındaysa doğan güzelliği yaşamak isteyen kişilerle doludur.

Ağvayı bu denli sevdiren doğal güzelliğinin asıl kaynağı bilindik bir sahil kasabası olmayışıdır, gerek etrafında bulunan yemyeşil doğası, ormanları, koy ve kumsalları gerekse iki yanında salınan o meşhur nehirleri bu güzelliği oluşturan birkaç etkendir. Ancak Ağva’nın güzelliği kesinlikle bunlarla sınırlı değildir.

Ağva tarihi;

Ağva’nın tarihine bakıldığında tarih öncesi zamanlara kadar uzanabilen bir yerleşim alanı olduğu görülmektedir. Özellikle Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde de yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Ağva’nın etrafında bulunan köylerde Milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan kalıntılara rastlamak mümkündür.

Ağva’da görülebilecek bazı tarihi kalıntılar şunlardır;

 • Kalemköy: Kalemköy’de bulunan kilise kalıntılarının Romalılara ait olduğu bilinmektedir, bunun yanında yine Kalemköy de çeşitli mezar taşlarının Roma döneminden kaldığı bilinmektedir.
 • Hacıllı köyü: Hacıllı köyünde Gürlek mağarası bulunmaktadır, Gürlek mağarasının yapılan çalışmalar ve araştırmalarda 3. yüzyıl sonlarından kalma olduğu bilinmektedir Yine Hacıllı köyünde bulunan Hisar Tepe’ de bu tarihlerden kalma bir kale kalıntısıda bulunmaktadır.
 • Sungurlu mahallesi: Ağva sungurlu mahallesinde tarihi tam olarak bilinmeyen fakat bölgeye ilk yerleşen Türklerden kalma olduğu tahmin edilen bir dağ değirmeni bulunmaktadır.

Ağva’ da yaşayan yerli halka manav denir, bugün Ağva’nın yerlisi olarak kabul edilen bu halkın 14. yüzyılda Balıkesir, Karaman ve Konya bölgesinden gelen Türkmen boylarından olduğu söylenir.

Ağva’nın doğal güzellikleri;

Ağva İstanbul’un nadir güzellikteki bakir kalan beldelerinden biridir, Karadeniz’e 3 kilometre kıyısı bulunan bir kumsala sahip olup çeşitli bölgelerinde yine çok büyük uzunluktaki kumsallar, koylar ve doğal deniz mağaraları bulunmaktadır. Bu özelliği ile hem İstanbul hem Marmara bölgesinde bulunamayacak güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ağva etrafı çam ormanları ile çevrili olduğu ve Karadeniz kıyısında olduğu için tertemiz bir havaya sahiptir.

Ağva’da görebileceğiniz bazı bölgeler;

 • Kilimli koyu
 • Kadırga koyu
 • Gelin kayası
 • Saklı göl

Ağva’da tatil ve turizm canlılığı kadar çok sayıda sosyal aktivitelerde yapılabilmektedir, Ağva’da yapılabilecek bazı aktiviteler şunlardır;

 • Yürüyüş: Ağva’nın dört bir yanı doğal yürüyüş alanları ile çevrilidir, denizi sevenler için birçok sahil bölgesi, kumsal, koy bulunan Ağva daha doğal bir çevre görmek isteyenler içinse büyüleyici güzellikteki nehirleri, ormanları ise insanları büyülemektedir.
 • Doğa sporları: Ağva her türlü doğa sporunun yapılabileceği bir bölgedir, aklınıza gelebilecek her türlü doğa sporunun yapılabileceği bir yer bulabilirsiniz. Bazı zamanlarda bazı spor klüpleri tarafından yamaç paraşütü bile yapıldığı görülmektedir.
 • Su sporları: Su sporları meraklıları ve özellikle büyük şehirlerden kaçıp dilediklerince eğlenemeyenler için Ağva tam bir cennet, Ağva’da dalış, koy ve deniz mağaralarında aktiviteler, yüzme, kano ve deniz bisikleti gibi birçok aktivitenin yapılabileceği bir bölgedir.
 • Avcılık: Ağva konumu itibari ile avcılık içinde son derece önemli bir merkezdir, etrafı ormanlarla çevrili olan Ağva’da av sezonlarının açılması ile birlikte av turizmide başlamaktadır. Ağva’da avlanabilen bazı hayvanlar, çulluk, bıldırcın, ördek, domuz, tavşan gibi hayvanlardır ve elbette avcılık bunlarla da sınırlı değildir.
 • Motor sporları: Ağva’nın birçok bölgesi zaman zaman motor sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır, örneğin 4x4 araçları ile Ağva’ya gelip yeni yerler keşfedenler kadar dağ motorları gibi araçlarla da birçok aktiviteye ev sahipliği yapacak yerler mevcuttur.
 • Dağcılık ve kamp: Ağva’da özel izinlerle girilebilen mekanlar olduğu kadar çadır kurup eğlenebileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Yada karavanları ile gelip konaklayan birçok aile olduğu gözlemlenmektedir.
 • Balık tutma: Balık tutmayı sevenler içinde Ağva tam bir cennet, hem tatlı su hemde tuzlu su balıklarının avlayabileceğiniz birçok yer mevcuttur. Balık avcılığını sevenler hem merkezde hemde civar köylerde birçok çeşitli av türüne rastlayabilirler.
 • Doğa fotoğrafçılığı: Doğa fotoğrafçılığı yapanlar için Ağva’da başka bir yerde bulamayacakları birçok manzarayı bulabilirler, zaten fotoğraflar bölümümüz Ağva’ ya gelip fotoğraf çeken fotoğrafçıların paylaştığı fotoğraflardan oluşmaktadır.

Ağva’da alışveriş;

Ağva öyle büyük büyük alışveriş merkezleri olan, kocaman kocaman mağazaları olan bir bölge değildir, merkezde ve sahilde yaz aylarında ufak dükkanlarda hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunmaktadır, Şile bezi tekstil’in de açtığı bir mağaza bulunan Ağva bunun yanında BİM, A101 ve ŞOK bulunmaktadır. Bunun dışında alışverişlerinizi yapabileceğiniz birçok market, kasap, bakkal bulunmaktadır.

Eğlence ve yaşam;

Ağva ziyaret edildiğinde hizmet alınabilecek birçok restoran, lokanta, çaybahçesi bulunmaktadır. Ağva merkezinde 2 adet internet kafe bulunmaktadır bunun yanında yaz aylarında açılan barlar ve bir adet diskoda bulunmaktadır. Ağva’da otellerde konaklayanların katılabilecekleri pek çok eğlence ve aktivitede bulunmaktadır. Ağva girişinde bulunan Ertürk Petrol’de Ağva’daki tek benzin istasyonudur. Bunun yanında banka olarak sadece Ziraat bankasının bulunduğu Ağva’da birde Garanti bankasına ait bir atm bulunmaktadır. Buralardan her türlü banka kartları ile işlem yapılabilmektedir.

Ağva’da turizm;

Ağva turizm yoğunluğunu yaz sezonunda yaşamaktadır, okulların kapanması ile birlikte yoğunluğunu kazanan Ağva kış aylarında ve sonbaharda daha sakin bir ortam olmaktadır. Bugün Ağva’da hizmet veren 30 kadar otel, 15 civarında pansiyon ve 50 den fazla ev pansiyonu bulunmaktadır. Ağva otelleri yaz aylarında rezervasyon doluluğunun en çok olduğu dönemleri yaşamaktadır, özellikle hafta sonu yer ayırtmadan gelip konaklamak isteyen fakat yer bulamayan aileler Ağvadaki ev pansiyonlarında kalmak zorunda kalıyorlar, bazı günlerdeyse ev pansiyonlarıda dahil olmak üzere tüm konaklama merkezleri %100 doluluk oranına ulaşıyor ve yer bulunamıyor, bu yüzden konaklamak için önceden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Ağva otel fiyatları sezona göre değişiklik gösterdiği için fiyatlar farklılık gösterebilmektedir.

Not: Sayfamızda bulunan bu yazının tüm hakkı tarafımızca noter huzurunda tastiklenmiş olup, sitenizde yayınlamak istediğiniz takdirde www.agvaotelleri.org adresine bağlantı vermeniz ve yazı kaynağını göstermeniz mecburidir, aksi davranışlarda yazımızın yayınlandığı sayfalar hakkında yasal işlem başlatılacağını tüm hakkı saklı olarak bildirmiş oluruz. Sayfanın yayınlanması için aşağıdaki texti yazının sonuna ekleyiniz.

Kaynakça: www.agvaotelleri.org